Úvěry jsou dnes něčím tak snadno dostupným, jako když si jdete koupit rohlíky do krámu. Takové vyjádření je pochopitelně nutné brát trochu s nadsázkou, ale z velké míry prozrazuje přístupnost úvěrového trhu. Ano, banky jsou přece jenom obrněnější proti všem klientům a nepůjčí každému. Naopak nebankovní společnosti se svými vyššími úrokovými sazbami jsou otevřeny skoro komukoliv.

I z malé půjčky může být velký problém!

Chceme tím říci, že získat v současnosti půjčku je poměrně snadné. Každý člověk s odlišnou životní situací dosáhne alespoň na jeden z běžně dostupných úvěrů.

Krátkodobá půjčka
ve výši několika tisíc korun se splatností do dalšího měsíce.
Dlouhodobá půjčka
v řádu desítek až stovek tisíc korun se splatností na dlouhé roky.

Není problém vytvořit si finanční závazek vůči bance či nebankovní společnosti. Důležité je ale vědět, zda něco takového je dobré provádět?

O půjčkách musíte vždy přemýšlet!

Potřebujete tolik peněz, o kolik chcete žádat? Vydáte je na užitečnou věc nebo je to pouze váš rozmar a nezájem šetřit vlastní úspory delší dobu? Máte dostatečně velký finanční příjem, abyste byli schopni splácet takové závazky i v případě, že se vyskytne nežádoucí životní situace, přijdete o práci, narodí se vám dítě a podobně? Na tohle všechno si musíte odpovědět ještě před tím, než podlehnete euforii ze snadno nabytých peněz, potažmo věcí.

Uvědomit si musíte to, že půjčky na vánoční dárky, dovolené a ostatní záležitost tohoto typu jsou jen krátkodobým požitkem, který budete splácet spoustu dalších měsíců až let. A to už nebude tak příjemné, jako o Vánocích, když jste si rozbalovali dárky, na něž jste neměli a jež mohou být zbytečné. Půjčka je důležitým rozhodnutím a vždy by měla pokrývat smysluplné věci, které se týkají existenčních problémů, jsou nevyhnutelné, stávají se pomyslnou investicí a mají pro vás životní přínos.

  • Oprava porouchaného automobilu, jímž jezdíte každý den do práce.
  • Investice do bydlení. To si vybudujete dle vlastních představ a zvýšíte hodnotu nemovitosti.
  • Půjčky před výplatou v případě nečekaných výdajů jako jsou doplatky na plyn, elektřinu a podobné věci. Vždy s krátkou splatností do dalšího měsíce.

Pravidla spolehlivého úvěrování

Jestliže se řadíte do kategorie žadatelů, kteří peníze opravdu potřebují a pomohou jim, pak nezapomínejte na to, že trh je skutečně rozmanitý a vedle spolehlivých poskytovatelů půjček můžete narazit i na hromadu nevýhodných produktů. Pokud nemáte dostatečně velkou peněžní rezervu, z níž můžete financovat libovolné věci, vždy vybírejte půjčku na základě jednoho důležitého parametru. Je to hodnota RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů. Ta vám vypoví mnohé o tom, kolik ve výsledku přeplatíte. To byste se ostatně měli dozvědět i z přehledných smluvních podmínek. Dávejte si pozor na to, zda si poskytovatel nevyhrazuje právo na příliš vysoké poplatky za jednotlivé úkony spojené s úvěrem a zároveň jakým způsobem řeší následné spory při nedodržení splatnosti. Zjednodušeně řečeno, vždy byste měli vědět kolik si půjčujete a kolik ve výsledku zaplatíte bance či nebankovní společnosti nazpět. Pravidla, kterých je dobré se držet.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…