Žádosti o hypotéky jsou dnes na denním pořádku, a to nejenom mezi běžnými zaměstnanci, ale také podnikajícími subjekty. A právě druhé skupině žadatelů se budeme věnovat trochu více. Obě dvě sorty lidí se od sebe totiž liší hlavně zdrojem příjmu a jeho prokazováním u konkrétní bankovní společnosti. Abyste dosáhli jako osoby samostatně výdělečně činné požadovaného schválení hypotéčního úvěru, musíte kromě velikosti příjmu prokázat i několik dalších věcí.

  • Sdělení celkové doby podnikání
  • Životní minimum domácnosti
  • Nahlášení všech ostatních úvěrů, od půjček až po kontokorenty

Teprve na základě těchto informací dochází k vyhodnocování hypotéky.

S velikostí příjmu můžete mít problémy

Běžní zaměstnanci to mají poměrně jednoduché. Při žádosti o hypotéční úvěr si vyzvednou potvrzení o velikosti svého výdělku u zaměstnavatele a předloží jej bankovní instituci. Jeden by si řekl, že podnikatelé to mají obdobné, jen s tím rozdílem, že doloží daňové přiznání za poslední rok, popřípadě za dva. Jenže, spousta živnostníků s oblibou využívá výdajové paušály, prostřednictvím nichž si své skutečné zisky snižují. Takový model je určitě příjemný v rámci platby daně z příjmu, ale trochu nevýhodný z hlediska žádosti o hypotéku. Takže zde může být první místo, kde narazíte.

Při žádosti o hypotéční úvěr se držte následujících pravidel

Jak už naznačila kapitola výše, výdajové paušály pro vás mohou mít pouze jednostranný přínos. Takže, abyste dosáhli hypotéky v požadované výši, budete možná muset udělat základní rozhodnutí. Přestat používat výdajové paušály alespoň v období, kdy prokazujete velikost svého skutečného příjmu. Hodit by se vám v tomto směru mohlo i několik dalších rad.

  • Hypotéku si berte tehdy, když víte, že aktuální daňové přiznání bude dostatečně velké, a proto vám přinese plusové body při schvalovacím procesu. Tzn. vzít si hypotéku nyní na konci roku nebo vyčkat do dalšího daňového přiznání?
  • V případě nejasností a problémů se žádostí o hypotéku se nebojte využít služeb profesionálního finančního poradce, jenž za vás vyřeší spoustu věcí a pomůže docílit co nejlepších splátkových podmínek u hypotéky.

Pokud si zajistíte vše potřebné a bankovní instituce vás přesto odmítne, nezoufejte. Na trhu je dostatek bankovních společností, jež ve výsledku můžete obcházet jednu po druhé. Každá z nich se totiž řídí trochu odlišnými schvalovacími podmínkami, takže věci, které vadily jedné bance nemusí nic znamenat u banky druhé. Jako osoba výdělečně činná se na žádost o hypotéční úvěr patřičně připravte.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…